Çelik Ev

Çelik ev tasarımları kalıcı yapı şartnamelerine göre tasarlanır. Taşıması gereken yüke göre hesaplamalar yapılır.

Çelik Evler, yalıtımlı ve yalıtımsız olarak da ikiye ayrılmaktadır. Yalıtımlı binaların duvar ve çatılarında kullanılan poliüretan paneller veya taş yünü paneller sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlanmaktadır.

Tüm taşıyıcı sistemleri çelikten üretilen Çelik Evler özellikle deprem tehdidi taşıyan bölgelerde depreme dayanıklı çözümler sunar. Hafif olması nedeniyle daha az deprem yüklerine maruz kalır ve esnekliği sayesinde sarsıntıyı absorbe eder.

Ahşap ve betona nazaran daha İzotropik ve mukavemeti yüksek bir malzemedir. Elastisite modülü ahşapta 100.000, betonarmede 210.000 çelik ev de ise 2.100.000 dir. Yani ahşabın 21 katı, betonarmenin 10 katıdır. Bu yüzden daha az sehim yapar ve daha az malzeme sarfı gerektirir.

Konvansiyonel yapı sistemlerden farklı olarak kolon kiriş sistemi ile çalışmaz.

Çok değişik şekillerdeki mimari geometrilere istenen mukavemet ve estetiği koruyarak mükemmel cevap verebilir. İmalat aşamasının çoğu atölyede halledildiğinden şantiyede çalışma sürelerini dolayısıyla harcanan enerji ve zamandan tasarruf sağlar.

İmalat ve montaj işçiliğinin çok kısa sürede tamamlanabiliyor olması, zamandan tasarruf etmenizi sağlarken, defalarca sökülüp tekrar monte edilebilir olması da alternatif çözümler sunar.

Hafif yapı elemanları, akıllı bağlantı elemanları ve basit sistem detaylarıyla yapı toplam inşa zamanı %100 e varan oranlarda azalmaktadır.

Entegre yalıtım detayları, dış ve iç cephe kaplama sistemleri, tesisat elemanları ile yapı sektöründe çağımızın yapı sistemidir.

Çelik ev tamamen geri dönüştürülebilir tek yapısal ana maddedir. Bu geri dönüşüm ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır , betonarme ve ahşap yapılarda ise durum tam tersine ilave ekonomik yük ve çevre kirliliği oluşturmaktadır.

Betonarme yapılarda azami kullanım ömrü 50-60 yıl , ahşap yapılarda bakım ve muhafaza durumuna göre 15-20 yıl. Çelik ev yapılarda ise minimum 150 yıldır.

Soğukta şekil verilmiş ince cidarlı çelik evler, hafif, hızlı, kolay ve ekonomik inşaatın öncelik kazandığı Amerika, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerde yaygın kullanım alanı bulmuştur. Bu yapı sisteminin ahşap yapı sistemine benzerlik göstermesine rağmen ülkemizde kullanımı %0.5 oranındadır. Özellikle 1999 Marmara Depreminden sonra, yapı sektörünün yeni arayışlara yönelmesiyle ülkemizde soğukta şekil verilmiş ince cidarlı çelik ev yapı sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

One thought on “Çelik Ev”

  1. Merhaba,

    Uzun zamandır çelik evleri araştırıyorum sizinle en yakında irtibata geçmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir